Ochrana souboru ZIP heslem - dá se rozšířit i na názvy s.?

Moderated forum for Slovak and Czech users

Moderator: Hacker

Post Reply
User avatar
Polda18
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: 2015-11-17, 17:45 UTC

Ochrana souboru ZIP heslem - dá se rozšířit i na názvy s.?

Post by *Polda18 »

Zdravím. Dá se nějak v TC rozšířit ochrana heslem také na tabulku s názvy adresářů souborů - tedy na souborovou strukturu? Jeden takový ZIP soubor mi poslal kámoš (samozřejmě s heslem) - okamžitě po otevření archivu mě to žádalo o heslo a dokud jsem ho nezadal, obsah archivu se nezobrazil. Dá se nějak stehného výsledku dosáhnout v TC? Nebo mám použít nějaký plugin? Zdá se, že 7-Zip nechce pro ZIP použít šifrování názvů souborů, a to i za použití AES-256 šifrovacího klíče... ZIP prý něco takového nepodporuje, ale tomu já nevěřím - to právě kvůli tomu ZIP souboru, co jsem dostal od kámoše. Pořád dumám, jak toho lze docílit, nevím :(
The Hell Good Boy
User avatar
Hacker
Moderator
Moderator
Posts: 13041
Joined: 2003-02-06, 14:56 UTC
Location: Bratislava, Slovakia

Post by *Hacker »

Ahoj Polda18,
Sifrovanie nazvov suborov je mimo ZIP standardu, takze myslim, ze to TC nepodporuje, minimalne teda pri vytvarani archivov. Co sa tyka inych typov archivov, obavam sa, ze to TC tiez priamo nevie a s pluginmi som to neskusal, kazdopadne ako format to podporuju minimalne 7-Zip a RAR, ak ti staci taky archiv vytvorit externymi programami a nepotrebujes to nutne v TC.

Roman
Mal angenommen, du drückst Strg+F, wählst die FTP-Verbindung (mit gespeichertem Passwort), klickst aber nicht auf Verbinden, sondern fällst tot um.
User avatar
Polda18
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: 2015-11-17, 17:45 UTC

Odpověď

Post by *Polda18 »

Tak můžu zkusit ten formát 7z, mě jde především o ochranu proti malware - chci si to zazálohovat na flešku, kterou jsem opakovaně nucen používat na zavirovaném počítači - ty viry tam totiž rády přepisují programy a bojím se, že by pronikli i do nešifrovaného zipu a zip který má zašifrované pouze obsahy jednotlivycj souborů by mohl snadno poničit - infikovat. 7zip formát je unikátní a originální od vývojářů 7zip, jako ochrana by posloužil i samotný formát.

Nicméně jsem si vzpomněl právě na ten zamčený zip, co mi poslal kámoš - ten vyžadoval heslo ihned po rozkliknutí zipu a fungovalo to normálně přes průzkumníka. Mě vrtá hlavou, jak to udělal. Asi se budu muset zeptat přímo jeho, vypadá to, že tady na to odpověď nenajdu :(
The Hell Good Boy
User avatar
Hacker
Moderator
Moderator
Posts: 13041
Joined: 2003-02-06, 14:56 UTC
Location: Bratislava, Slovakia

Post by *Hacker »

Polda18,
chci si to zazálohovat na flešku, kterou jsem opakovanì nucen používat na zavirovaném poèítaèi
To by som sa bal aj nejakeho popridavaneho autorun.inf, atd. Kazdopadne, kludne si vytvor nejaky kontrolny sucet MD5 alebo SHA256 a pri kontrole hned zistis, ci bol archiv zmeneny alebo nie.
Mal angenommen, du drückst Strg+F, wählst die FTP-Verbindung (mit gespeichertem Passwort), klickst aber nicht auf Verbinden, sondern fällst tot um.
User avatar
Polda18
Junior Member
Junior Member
Posts: 7
Joined: 2015-11-17, 17:45 UTC

Post by *Polda18 »

To by som sa bal aj nejakeho popridavaneho autorun.inf
Právě toho se také bojím, také se bojím modifikace obsahu souboru (i přes to zamčení, ono to jde).
Kazdopadne, kludne si vytvor nejaky kontrolny sucet MD5 alebo SHA256
To udělám, pro jistotu, díky za tip ;)
The Hell Good Boy
MartinK
Junior Member
Junior Member
Posts: 53
Joined: 2010-11-19, 20:21 UTC
Location: Brno, Czech Republic

Post by *MartinK »

Ahoj Polda18, sice dost "s krizkem po funuse", ale dostal jsem se na forum az po dlouhe dobe.

Jak vidim, tak ti nikdo neporadil, jak vytvorit *.zip se sifrovanymi nazvy souboru, ani ty jsi nepsal, co ses dozvedel od kamose. Tak ti to vysvetlim ja. Ten soubor NEBYL ve formatu ZIP, jenom mel takovou priponu. Byl vytvoren na 99,9% bud WinRarem nebo 7-zipem a nasledne jen prejmenovan. To si bezny uzivatel ani nema jak vsimnout, i kdyz by se stacilo podivat nejakym binarnim editorem nebo prohlizecem na zacatek souboru, kde jsou tyto informace "nejak" uvedene. Pri rozbalovani to nezjistis. 7-zip otevre i format RAR s priponou ZIP a WinRar naopak otevre format 7-zip taky s priponou ZIP misto 7z. A Total Commander "bez mrknuti oka" otevre ten i onen soubor, protoze vsichni ignoruji priponu a ridi se informacemi ze zacatku souboru.

Pro zajimavost to takto umel uz Norton Commander 4 v roce 1992. Oteviral ZIP a ARJ soubory jako slozky podobne jako je to dodnes. Ale tim nechci krivdit Christianovi. Windows Commander 3.02 ze 14.4.1997 to uz umel taky a mozna i drive, ale starsi verze nemam.

Vytvareni archivu naprosto preferuji primo z TC. Pouzivam plugin Total7zip, kteremu jen podstrcim soubory 7z.dll, 7z.sfx a 7zG.exe z nejnovejsi verze 7-zip. Naprosta spokojenost !!!

A ted druha vec, k ochrane flash disku.

Proc v dnesni dobe resis pouziti flesky s archivnimi daty na zavirovanem PC? To bych chapal snad pred hodne lety. V roce 2003 jsem dal za 32MB 500,-, hned byla mala tak ve 2004 za 512MB 5000,- !!!, o neco pozdeji uz za 2GB 1000,- a zatim posledni na jare 2011 16GB za 750,- Kc.
Dnes sezenes 4GB od 110,- a 8GB od 140,-. Vetsi neni na servisovani PC urcite potreba ani v soucasnosti.
Tak proc si delat starosti s ochranou dat (o ktera stejne muzes prijit i pri zaheslovanych archivech), kdyz lze snadno za par Kc na to mit samostatny flash disk. A i kdyby ho vir uplne "sezral", tak vyhodis a koupis novy.
Post Reply