CZ napoveda pro TC v7.xx?

Moderated forum for Slovak and Czech users

Moderator: Hacker

User avatar
Hacker
Moderator
Moderator
Posts: 13052
Joined: 2003-02-06, 14:56 UTC
Location: Bratislava, Slovakia

Post by *Hacker »

Pekné. :) A wau, aj ja som tam spomenuty! :)
Snad to teda vyjde s tymi textami. Christian sa zatial neozval.

Roman
Mal angenommen, du drückst Strg+F, wählst die FTP-Verbindung (mit gespeichertem Passwort), klickst aber nicht auf Verbinden, sondern fällst tot um.
User avatar
Hacker
Moderator
Moderator
Posts: 13052
Joined: 2003-02-06, 14:56 UTC
Location: Bratislava, Slovakia

Post by *Hacker »

OK, Christian mi napisal, ze sa ti ozve osobne. :)

Roman
Mal angenommen, du drückst Strg+F, wählst die FTP-Verbindung (mit gespeichertem Passwort), klickst aber nicht auf Verbinden, sondern fällst tot um.
User avatar
Hacker
Moderator
Moderator
Posts: 13052
Joined: 2003-02-06, 14:56 UTC
Location: Bratislava, Slovakia

Post by *Hacker »

No, tak ta zhaname, vraj sa Christianovi neozyvas. Tak ako, mas este stale zaujem?

Roman
Mal angenommen, du drückst Strg+F, wählst die FTP-Verbindung (mit gespeichertem Passwort), klickst aber nicht auf Verbinden, sondern fällst tot um.
User avatar
totcmd
Senior Member
Senior Member
Posts: 223
Joined: 2006-11-06, 00:07 UTC
Location: Praha
Contact:

Čekejte prosím... Pracuji...

Post by *totcmd »

Čekejte prosím... Pracuji...
Tak pouze informativně, od ledna 2007 do cca minulého týdne jsem se na českou nápovědu total vybod. Trochu jsem si s Christianem za e-mailoval a dostal jsem od něj svolení ke zveřejnění rozpracovaného překladu české nápovědy k TC. Momentálně trochu zlidšťuji češtinu ve většině tématech, abych se úplně nestyděl, podařilo se mi jí sesynchronizovat se 7.0pb4 a teď jsem si stáhl 7rc1 (zjistil jsem opět několik změn oproti mé verzi), tak to přes výkend sesynchronizuji a pak to sem dám s nadějí, že se někdo rozhodne mi pomoci... děj se vůle boží...
O co mi jde dále...
Christian mi dal "podmínku" za dodání svého zdroje k hlp - dodělat češtinu k zatím poslední verzi TC 7.0xx
O toto jsem se pokusil, bohužel mi z toho vyšli verze dvě.

První je zcela v duchu překladu Daniela Rozkola...

WCMD_CZ_7.0pb4_DR.INC tohle je pouze kopie verze WCMD_CZ_7.0pb4_10hlp.INC jsem líný ji předělávat
WCMD_CZ_7.0pb4_DR.LNG
WCMD_CZ_7.0pb4_DR.MNU

Druhá je úplně předělaná...

(WCMD_CZ_verzetc_čísloverzehlp.*)
WCMD_CZ_7.0pb4_10hlp.LNG
WCMD_CZ_7.0pb4_10hlp.MNU
WCMD_CZ_7.0pb4_10hlp.INC

Tak tohle je vyložené disco na tenkém ledě v kolečkových bruslích… Každá rada je vítána… O co jde? Jsem zastánce názoru, že stejné (podobné) funkce mají být ve všech programech přeloženy stejně - Z důvodu kompatibility uživatele :)
Spousta překladatelů si vše překládá po svém s hlubokým přesvědčením, že jejich interpretace je ta jediná zprávná ha,ha,ha... Nevím o žádných pravidlech hry zvaná lokalizace do cz, ale můj ideál je mnoha lidmi zatracovaný Macrosoft... Ať už si myslím o jejich produktech a firmě cokoliv před lidma co widle lokalizují do cz hluboce smekám - nikde mě netahají za oko, nápověda (kdyby jste jí četli) je zcela srozumitelná atd. prostě bych jenom chválil.
Čím si myslím, že to je? Na lokalizaci pracuje tým odborníků a používají databázový překladač - tak se většinou vše všude jmenuje stejně…
Co z toho plyne? - když narazíte na cz překlad nějakého produktu v duchu Makrosoft většinou se s programemem velice rychle sžijete - prostředí programu je známé - widle má koneckonců nainstalována většina z Vás. U ostatního softu typu je zakázáno šířit tuto češtinu… , je duševním vlastnictvím… (potrefení se určitě ozvou - doufám, že sem nechodí…) dochází k tomu, že se rodilý čech (já) musí dvakrát podívat, co, že je to za funkci (nedávno jsem v jednom lokalizovanám softu který je určen pro překládání programů hledal v nabídce Hledat funkci Najít, potažmo Nahradit a koukal jsem jako vrána na výraz - lokalizovat a vyměnit… Tak jsem si řek, že to překládal angličan co se učí česky :)
Teď vážně, překlady jsou hlavně o vytrvalosti - při překládání mě hlavně baví přijít na to čím korektně zlomit daný exe či dll, ostatní překlady (lng v txt atd.) na tom už zas tak nic zajímavého není to je jen rutina se snadnou kontrolou shodného názvosloví, prostě pohoda… To jsem si dal...

Začal jsem zkusmo semo tamo sjednocovat použité výrazy v TC v lng souboru - to co mě zrovna padlo do oka - díky soustavnému recompare…
- něde byty jinde bajty atp. - …Na základě dotazu jednoho kámoše proč používám TC, když je dle jeho názoru (k mému překvapení) moc složitý… Prý je to samé zapakovat sbalit komprimovat archivovat - kdo se v tom má vyznat… hm hm hm A pak se zeptal co že jo to adresář… ? Poznámka - Kámoš je zcela normální aktivní uživatel widlí mnoho let, akorát hraje hlavně hry (widle adresář samozřejmě používají, ale pouze ve smyslu seznamu adres v outlooku a v panelu adresa). Tak jsem začal výrazy v lng sjednocovat ve stylu wokna cz - XpProSp2 jiná nemám. Např. v lng je všude smazat a ve widlích je odstranit... Co budu dělat s adresáři když v TC není jedinkrát složka to fakt nevím... (tak jsem to zatím všude předělal na složky)... atd

Proč se s tím tak se.. ? TC mám fakt rád. Ti z Vás co používají TC dlouhou dobu snad nebudou mít problém si zvyknout a novým uživatelům by to mohlo pomoci. Navíc jestli klapne cz nápověda, kterou zatím dělám pouze já (moc doufám, že se nikdo přidá) tak mi to značně zjednoduší práci. -

Tak o co jde ... Stáhněte si tyhle soubory, zkuste se na ně podívat, (není to ještě 100% publikovatelná verze), porovnejte je a vyjádřete svůj názor...

Já se zatím kloním k verzi co mám upravenou ve stylu wokna cz (a můj dosavadní překlad *.hlp) - dalo mi to šílenou práci, ale potřebuji váš názor - jestli to k něčemu je - abych pak nějak před Christianem obhájil dotaz - "pročpak jsou ty změny tak rozsáhlé?"
A abych se s ním nějak domluvil zda verzi s "hlp" zařadit jako ostrou češtinu k TC 7, nebo to nechat jenom jako alternativu a výkřik do tmy.

Poznámka - druhá verze je zcela v duchu mého prozatimního cz překladu totalcmd.hlp, který sem dám když vůle dá poneděli...
Zároveň tyto soubory zaktualizuji se souborem "tcmd7rc1".

Balíček s češtinou ke stažení: http://totcmd.kx.cz/download/totcmd_7.0pb4_cz.rar
Kdyby to nechodilo tak zkuste odkaz který je na této stránce: http://totcmd.kx.cz/
Zrcadlo je zde: http://muj.edisk.cz/soubor/stahni/61905/totcmd_7.0pb4_cz.rar_28.25kB.html

P.S. Držte mi palce ať tu helpku do pondělka jakž takž dodělám...
Jeden soubor vladne vsem, jeden jim vsem kaze, jeden vsechny ovladne... totalcmd.exe
User avatar
Hacker
Moderator
Moderator
Posts: 13052
Joined: 2003-02-06, 14:56 UTC
Location: Bratislava, Slovakia

Post by *Hacker »

Drzim palce aj bez vyzvy drzat palce. :)

Osobne som za jednotny popis v ramci programu. Ci uz je to prisposobene Windows alebo nie je mi plusminus jedno, aj tak mam radsej "adresar" nez "priecinok", ale co uz, zvyk.

Mna len hrozne stvu vyslovene hlupe preklady v slovencine (s ktorou vsak ty nemas nic spolocne), typu compatibility mode prelozene ako "zlucovaci rezim"... proste co si ma clovek pod tym predstavit preboha? A ze by niekto dosiel na to, ze to zrychluje USB... no nic, to len moj vykrik do tmy.

Roman
Mal angenommen, du drückst Strg+F, wählst die FTP-Verbindung (mit gespeichertem Passwort), klickst aber nicht auf Verbinden, sondern fällst tot um.
User avatar
totcmd
Senior Member
Senior Member
Posts: 223
Joined: 2006-11-06, 00:07 UTC
Location: Praha
Contact:

Prvni pokus...

Post by *totcmd »

První pokus...
Nedodělal jsem to jak bych si přál, ale protože jedu zase na týden mimo dosah PC a foxternetu a potřebuji znát vaše názory, tak jsem se rozhod rozprc "nepublikovatelnou" verzi česko-anglické nápovědy "publikovat" :)
Více info se dovíte jednak přímo z ní, nebo v souboru readme, nebo na mých stránkách...

Na níže uvedeném webu ji najdete jak ve formě *.chm, tak i ve webovém formátu (Náhled) - jestli to bude chodit...

Aktuální pracovní verzi česko-anglické helpky najdete na:
http://www.totcmd.kx.cz/
Platí i
http://totcmd.kx.cz/

Přímou adresu nedávám z jednoduchého důvodu - web momentálně upravuji a ještě stále nejsem rozhodnut o finální podobě.

Případné komentáře, prosím pište sem do fóra..

No a ještě jedna SUPER výzva - prosím vás - pečete na mě s hodnocením češtiny (verze hlp a verze p.Rozkol) - jsou součástí helpky - potřebuji vědět váš názor, ať něco můžu poslat Christianovi... a pak mi někdo nenadává... alibismus je fakt prima.

No tak za týden jsem zde, a nešetřete mě... ať se něco dozvím...

Předem díky...
Jeden soubor vladne vsem, jeden jim vsem kaze, jeden vsechny ovladne... totalcmd.exe
User avatar
Iv@n
Junior Member
Junior Member
Posts: 42
Joined: 2006-11-19, 07:09 UTC

Re: Prvni pokus...

Post by *Iv@n »

totcmd wrote:web momentálně upravuji a ještě stále nejsem rozhodnut o finální podobě.
Já bych to nechal tak, jak to tam je teď. Neruší to, obrázky/ikonky k tomu podle mě sedí dobře. BTW: Jsou stránky, které před očima vidím i po jejich (okamžitém!) uzavření - a to není pozitivum, nýbrž negativní vliv na oči z důvodů barevné křiklavosti, kterou zplodila trestuhodná fantazie dotyčného autora.
totcmd wrote:No a ještě jedna SUPER výzva - prosím vás - pečete na mě s hodnocením češtiny (verze hlp a verze p.Rozkol) - jsou součástí helpky - potřebuji vědět váš názor, ať něco můžu poslat Christianovi... a pak mi někdo nenadává... alibismus je fakt prima.
Jednoznačně se přikláním k té aktuální synchronizované verzi s termíny zavedenými překladateli Windows. Pojem adresář byl záležitostí DOSu, Windows přinesly složku. TC je program pro Windows, proto bych v něm taky rád viděl složky, a ne adresáře.

Helpku jsem zatím prolétl velice, velice zběžně, to znamená, že se k tomu ještě hodlám vrátit, až bude čas. Ale všiml jsem si např., že nevíš, jak přeložit výrazy:

- vovel (správně má být vowel, což je v překladu samohláska)
- iterators (to asi nepůjde jinak než iterátory (holt terminus-technikus), když slovník hlásí, že iterate je iterovat)

Závěrem: Zkusil bych projet texty tvé nápovědy, co se pravopisu týče, a doplnit interpunkci, opravit chybky atd., a to zcela zdarma, protože smekám před tvým odhodláním tu nápovědu vůbec rozjet a dokončit. Zároveň si ale musím nechat "zadní vrátka", protože opravdu nevím, jak to budu časově stíhat. Takže bych ti to pak nejspíš dodal v termínu "až to bude, tak to bude".
User avatar
totcmd
Senior Member
Senior Member
Posts: 223
Joined: 2006-11-06, 00:07 UTC
Location: Praha
Contact:

Post by *totcmd »

Iv@ne, já ti moc děkuji za ochotu se zůčastnit. Pro podrobnosti se ti ozvu e-mailem...
A teď jen trochu "hloupé statistiky":
Za týden 10 stažení a cca 35 návštěv webu s hlp...
Jedna reakce... hm :roll:
Vůbec netuším jak moc to je... Když jsem kdysi "lokalizoval" do cz polskou verzi TC PowerPack, tak jsem měl za týden 500 stažení - netušil jsem, že to byl zázrak :). Nevím jak často a kolik uživatelů navštěvuje toto cz/sk fórum (nehledal jsem žádnou statistiku), ale obávám se, že pro zvýšení návštěvnosti budu muset rozjet mohutnou reklamní kampaň tohoto fóra... (a tím si snad od vás zajistit dostatečnou odezvu)
Přiznám se toto fórum je pro mě záhadou - obvykle, když něco/někam napíšu, tak se na můj post sesype "spousta" kobylek a tady mrtvej brouk...
Jestli Vám moje počínání připadá k pláči tak to pak chápu (mrtvý brouk), ale jestli jste jen laxní v přístupu, pak se obávám, že to hned tak nevzdám... :)

ps
Podařilo se mi synchronizovat helpku s TC 7.0rc2, udělám ještě několik úprav a pak to na webu pařičně zaktualizuji...

Prosím ještě o pár reakcí na předělanou češtinu ála wokna cz (lng soubor) - dvě reakce byť kladné je opravdu málo... finále 7 se blíží a já chci konečně něco Mr Ghislerovi poslat...
Jeden soubor vladne vsem, jeden jim vsem kaze, jeden vsechny ovladne... totalcmd.exe
User avatar
Hacker
Moderator
Moderator
Posts: 13052
Joined: 2003-02-06, 14:56 UTC
Location: Bratislava, Slovakia

Post by *Hacker »

Nuz, malo ludi z Ceska to tu pravidelne navstevuje, teda aspon podla mojich pozorovani.

Roman
Mal angenommen, du drückst Strg+F, wählst die FTP-Verbindung (mit gespeichertem Passwort), klickst aber nicht auf Verbinden, sondern fällst tot um.
User avatar
totcmd
Senior Member
Senior Member
Posts: 223
Joined: 2006-11-06, 00:07 UTC
Location: Praha
Contact:

Aktualizace

Post by *totcmd »

Jenom info o lehké aktualizaci cz helpky na verzi
"cz help TotalCommander_v7.0rc2_v1.1"

Náhled i případné stažení je na:
http://totcmd.kx.cz/hlp_news.htm

Moc děkuji Iv@novi za první příspěvek k nápovědě - je již zařazen - téma regulární výrazy...

ps
K dokončení hrubého překladu chybí cca 12 témat.

zdraví
Martin
Jeden soubor vladne vsem, jeden jim vsem kaze, jeden vsechny ovladne... totalcmd.exe
User avatar
totcmd
Senior Member
Senior Member
Posts: 223
Joined: 2006-11-06, 00:07 UTC
Location: Praha
Contact:

Post by *totcmd »

Tak je tu další info k projektu české nápovědy k programu TC.

Díky neuvěřitelné práci Iv@na se česká nápověda posunula o notný kus dopředu. Patří mu za to převeliké díky...

Protože si neustále hraju s webem, tak aktuální verzi cz help - TC7.0rc4_v1.3 (10.05.2007) můžete skouknout a případně ve formátu *.chm stáhnout na webu http://totalcmd.lnk.cz/

Martin
Jeden soubor vladne vsem, jeden jim vsem kaze, jeden vsechny ovladne... totalcmd.exe
User avatar
totcmd
Senior Member
Senior Member
Posts: 223
Joined: 2006-11-06, 00:07 UTC
Location: Praha
Contact:

cz help TC7.01_1.7 semifinal

Post by *totcmd »

Tak je tu české semifinále...
Opět musím vyjádřit veliké uznání Iv@novi.
Díky Iv@novi je aktuální nápověda komplet česky...
Nápověda je synchronizována s anglickou verzí z TC7.01

Náhled aktuální verze 7.01_1.7:

www.totalcmd.lnk.cz/hlp/index.htm

Ke stažení 7.01_1.7 v *.chm (instaluje se jako doplněk):

http://www.totalcmd.lnk.cz/download.php

Importoval jsem jí do jiného programu, tak bych vás rád poprosil o otestování... (kontextovka + F1...)

Pokuste se otestovat klíčová slova. Mám pocit, že jsou v nich značné mezery.

Zdraví totcmd & Iv@n
Jeden soubor vladne vsem, jeden jim vsem kaze, jeden vsechny ovladne... totalcmd.exe
User avatar
Hacker
Moderator
Moderator
Posts: 13052
Joined: 2003-02-06, 14:56 UTC
Location: Bratislava, Slovakia

Post by *Hacker »

Vyborna praca. Moje uznanie.

Roman
Mal angenommen, du drückst Strg+F, wählst die FTP-Verbindung (mit gespeichertem Passwort), klickst aber nicht auf Verbinden, sondern fällst tot um.
User avatar
gully
Junior Member
Junior Member
Posts: 42
Joined: 2005-07-13, 23:11 UTC
Contact:

Post by *gully »

Ja bych chtel taky poslat slova uznani a halvne taky podekovat za skvele lokalizovanou napovedu.

!!! JSTE BORCI !!!
Programová off-line verze seriálu Umíme to s Delphi: http://umime-to-s-delphi.wz.cz/
Programová off-line verze seriálu Poznáváme C# a Microsoft.NET: http://poznavame-c-msnet.wz.cz/
Terka
Senior Member
Senior Member
Posts: 326
Joined: 2006-05-24, 09:04 UTC

Post by *Terka »

VELKA POCHVALA!!! :D :D
Post Reply